Kaplica Wieczystej Adoracji

Dzisiaj jest

wtorek,
16 kwietnia 2024

(107. dzień roku)

Zegar

Święta

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

 

REZUREKCJA 2024

Mszą Świętą rezurekcyjną (łac. resurrectio – zmartwychwstanie) nazywa się w Kościele rzymskokatolickim Mszę poranną odprawianą w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W naszej parafii rozpoczęła się o godzinie 6:00.

Mianem rezurekcji określa się również uroczystą procesję, która może być odprawiana zarówno po Wigilii Paschalnej (tj. w nocy z soboty na niedzielę), jak i wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania (przed Mszą Świętą).

Procesja rezurekcyjna ma charakter uroczysty i radosny. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, skąd główny celebrans zabiera Najświętszy Sakrament w monstrancji. Na czele procesji duchowni niosą również obleczony czerwoną stułą krzyż, paschał oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.Wspólnie z wiernymi okrążają budynek kościoła raz . Pochodowi towarzyszy bicie dzwonów oraz pieśni wielkanocne. Po powrocie do świątyni ksiądz błogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. Po procesji Ks. Proboszcz Kan. Zbigniew Króczyński odprawił uroczystą Mszę św. i wygłosił homilie w której życzył aby w czasie świętowania widzieć Chrystusa Zmartwychwstałego w każdym najbliższym człowieku.

REZUREKCJA 2024

Powrót

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

 

Wigilia Paschalna odprawiana w Noc Zmartwychwstania Chrystusa stanowi szczytowy moment zarówno Świąt Paschalnych, jak i obchodów całego Roku Liturgicznego.

Według najstarszej tradycji Kościoła, ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Wierni stosownie do napomnienia Ewangelii, trzymając w rękach zapalone świece, mają być podobni ludzi oczekujących Pana, który powróci, aby – gdy nadejdzie – zastał ich czuwających i polecił im zasiąść do Swego Stołu, a On przechodząc od jednego do drugiego będzie im służył.

Oto przebieg Wigilii Paschalnej – składa się ona z czterech części.

 

  1. Pierwszą z nich jest Liturgia Światła, w której gromadzimy się wokół świecy paschalnej, symbolizującej Chrystusa.

  2. Po Liturgii Światła następuje Liturgia Słowa – zasadniczy moment Wigilii: rozważamy cudowne, wielkie dzieła Boże, jakich Bóg dokonywał od początku dla swego ludu i w ten sposób umacniamy naszą wiarę w Boże obietnice.

  3. Trzecią częścią Wigilii jest Liturgia Chrzcielna. Wszyscy zgromadzeni trzymając w ręku zapalone świece odnowimy wtedy Przymierze, które zawarliśmy z Bogiem w sakramencie Chrztu świętego.

  4. Ostatnia, czwarta część dzisiejszej Wigilii to Liturgia Eucharystyczna. My, lud Boży, zrodzony w źródle chrzcielnym, posilamy się przy stole, który Pan przygotował swojemu ludowi przez własną śmierć i zmartwychwstanie.   

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Powrót

Liturgia Wielkiego Piątku

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od ostatniej w Wielkim Poście drogi krzyżowej.

Od najdawniejszych czasów Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Eucharystycznej w Wielki Piątek, w dniu, w którym Pan nasz Jezus Chrystus wziął na swe ramiona krzyż i poniósł na nim śmierć dla naszego zbawienia. Dzisiaj idziemy krok w krok przez kolejne momenty bolesnej Męki naszego Zbawiciela. Najpierw wysłuchaliśmy i rozważaliśmy Słowo Boże, aby ożywić naszą wiarę w tę wielką Tajemnicę Miłości. Przez Chrystusa, naszego Pośrednika, zanosimy do Boga uroczyste modlitwy, za Kościół oraz za tych, którzy nie znają miłości okazanej nam przez Boga w Jego Synu, aż wreszcie za cały świat, który Jezus Chrystus przyszedł zbawić.

Szczytowym momentem dzisiejszej Liturgii było uczczenie Krzyża, przez ucałowanie ze czcią drzewa Krzyża, na którym Syn Boży rozciągnął swe ręce, aby zgromadzić w jedno rozproszone dzieci Boże, oraz przyjęcie Ciała Pańskiego które zostało wydane za nasze grzechy i jest zadatkiem naszej nieśmiertelności. Na zakończenie w procesji Ciało Pańskie zostało złożone w grobie.

Liturgia Wielkiego Piątku

Powrót

Triduum Paschalne 2024

 Dzisiaj wraz z całym Kościołem obchodzimy pamiątkę tego dnia – (ustanowienia dwóch Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa), w którym Pan nasz Jezus Chrystus zasiadł wraz ze swymi uczniami do stołu, aby podczas ostatniej wieczerzy paschalnej w swoim ziemskim życiu ustanowić Sakrament swego Ciała i Krwi, jako Testament zostawiony dla nas. Ile razy bowiem sprawujemy Eucharystię, tyle razy wspominamy i uobecniamy wszystko, co Jezus Chrystus uczynił dla nas, zwłaszcza w szczytowym momencie swego życia: w Męce i Śmierci Krzyżowej.

Z wdzięcznością i pokorą stańmy więc przed Bogiem, który nas, grzeszników tak umiłował, że zesłał swego Syna Jednorodzonego, aby nas odkupił.

Fotorelacja z obchodów Liturgii Wielkiego Czwartku poniżej

Wielki Czwartek 2024

Powrót

Życzenia Świąteczne Księdza Proboszcza

Niech moc zmartwychwstania Chrystusa napełni serca Wasze nadzieją, siłą i pokojem. Niech radość z jego Zwycięstwa nad śmiercią towarzyszy Wam na każdym kroku umacniając w wierze i nadziei. Z głębi serca życzę każdemu z Was duchowego wzrostu i wewnętrznego pokoju z wyrazami szacunku i wdzięczności

                                Wasz Ksiądz Proboszcz 

 Uroczystość Niedzieli Palmowej

 

Na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa Chrystusa do Jerozolimy dziś tradycyjnie w naszej parafii o godz. 11 wierni zebrali się przy Krzyżu na placu Wolności. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm, wyruszyła procesja do kościoła pw. Bożego Ciała.

Procesja i Msza św Niedzieli Palmowej

Powrót

Zakończenie kładzenia posadzki

Z wielką satysfakcją i wdzięcznością informuję, że wczoraj Bogu dzięki oraz Opiece Św. Józefa zakończył się kolejny etap naszych parafialnych remontów tj. układanie nowej posadzki marmurowej w kościele Bożego Ciała. Wszystkim ofiarodawcom składam tą drogą serdeczne podziękowania za dotychczasową pamięć i zrozumienie. Z pasterskim pozdrowieniem

Ks. Kan. Zbigniew Króczyński Wasz Proboszcz

23.03,2024

Posadzka-finał

Powrót

Droga krzyżowa 2024

Dzisiaj odbyła się tradycyjnie droga krzyżowa w naszej parafii. Wierni przenieśli krzyż ulicami miasta. Uroczystości przewodził Ks. Proboszcz kan. Zbigniew Króczyński.

 Myślą przewodnią bardzo pięknych i życiowych rozważania poszczególnych stacji które opracował Ks. Proboszcz był Sakrament Pokuty – z jednej strony podejście do tego Sakramentu przez nasze życie i uczynki, a z drugiej strony Jego rola i dobrodziejstwo jakie Pan Bóg nam daje. Na zakończenie Ks. Proboszcz Udzielił wiernym pasterskiego Błogosławieństwa. Dzięki Bogu, pogodabyła łaskawa i wielu parafian wzięło udział wsłuchując się w katechezę imodląc w drodze krzyżowej.

Fotorelacja poniżej

22.03.2024

Droga krzyżowa 2024

Powrót

Fotogaleria z Rekolekcji Wielkopostnych

W naszej parafii trwają szczególne Rekolekcje Wielkopostne, które prowadzi Ks Biskup Antoni Długosz! Z uwagi na to szczególne znaczenie Ks. Proboszcz Zbigniew Króczyński zdecydował, aby wszystkie nauki rekolekcyjne były nagrywane i udostępnione wiernym którzy czy to z powodu choroby, czy z innych powodów nie mogą uczestniczyć osobiście. Bieżące nagrania będą aktualizowane - można obejrzeć i wysłuchać na Youtubie pod wskazanymi adresami:

https://youtu.be/Upu73Vuwbg8      sobota 16 marca

https://youtu.be/BnY8OgaFtjA       niedziela 17 marca

https://youtu.be/MfH3pFWn8mg niedziela 17 marca Msza św. dla dzieci

https://youtu.be/28wwa8yahIc       poniedz. 18 marca homilia

https://youtu.be/xy7df00EamU      wtorek 19 marca

https://youtu.be/iG4c20gpKh4      środa 20 marca

Fotogalerię Mszy św. dla dzieci można obejrzec tutaj

Rekolekcje 1

Powrót

Rekolekcje Wielkopostne dz.1

 

Ks. Proboszcz Zbigniew Króczyński zaprasza serdecznie na rekolekcje parafialne i szkolne które w tym roku prowadzi ks biskup Antoni Długosz. Rekolekcje trwają od niedzieli do środy. Szczegółowy plan rekolekcji znajdziecie państwo w ogłoszeniach parafialnych. A w niedzielę zapraszamy dzieci na Mszę św o godz.11,30 a po Mszy św. na krótkie spotkanie z Ks. Biskupem.

Fotorelacja z pierwszego dnia Rekolekcji Wielkopostnych prowadzonych przez JE Ks. Biskupa Antoniego Długosza. Poniżej adres pod którym można odsłuchać homilię księdza Biskupa:

https://youtu.be/Upu73Vuwbg8

16.03.2024

Rekolekcje 2024 dz.1

Powrót

 Informujemy że prace związane z kładzeniem posadzki marmurowej w kościele Bożego Ciała dobiegają końca- aktualnie trwa polerowanie posadzki i prace wykończeniowe. W przyszłym tygodniu ułożona zostanie posadzka w kruchcie i prace stolarskie - wykończeniowe

Aktualny wygląd kościoła można obejrzeć tutaj:

 

15.03.2024

Prace remontowe

Pragniemy przekazać że prace związane z kładzeniem posadzki marmurowej, przebiegają zgodnie z harmonogramem. W przyszłym tygodniu zostaną zakończone w kościele a w tygodniu następnym ułożona zostanie posadzka w kruchcie i prace wykończeniowe. Tak więc na Niedziele Palmową planujemy wrócić do kościoła Bożego Ciała. Aktualny wygląd kościoła można obejrzeć  tutaj:

8.03.2024r

KOMUNIKAT!!!!

Ksiądz Proboszcz informuje, że do odwołania: wszystkie Msze św. i nabożeństwa odprawiane będą w kościele Matki Bożej – również w niedzielę

Oj pięknieje nam w oczach nasza świątynia. Zgodnie z harmonogramem prac remontowych od poniedziałku 19 bm firma z opolszczyzny przystąpiła do kładzenia nowej posadzki marmurowej. Dzięki zaangażowaniu pracowników efekt ich pracy jest już widoczny i można obejrzeć na załączonej  fotorelacji:

 Dzięki Opatrzności Bożej i opiece Świętego Józefa, któremu ksiądz proboszcz Zbigniew Króczyński zawierzył w 2015 roku wszelkie remonty-prace i sprawy materialne parafii, cieszymy się dokonanymi już remontami i modlimy się o błogosławieństwo na dalsze prace. Wdzięczni parafianom i wszystkim ludziom dobrej woli oraz ofiarodawcom i dobrodziejom z radością pragniemy poinformować że rozpoczynamy kolejny etap naszych remontów. Może warto przypomnieć że te generalne remonty rozpoczęły się od 2015 roku kiedy, to ksiądz proboszcz rozpoczął pracę nad odnowieniem (z zewnątrz i wewnątrz) zabytkowej plebanii. Później zostały wymienione: dachówka na kościele Matki Bożej i na probostwie oraz położono na tych dwóch budynkach nowe tynki i nową farbę. Po tych pracach kontynuowano pracę remontowe przy Kościele Matki Bożej, probostwie-plebanii oraz na terenie obejścia. Następnie rozpoczął generalny remont kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała. Najpierw zostały odkryte fundamenty kościoła i zostały położone nowe dreny odprowadzające wodę, dokonano izolacji aby wilgoć nie wchodziła do wewnątrz kościoła. Po tym wyremontował i zaadoptował pomieszczenie w prawej absydzie na oczekiwaną kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnym etapem prac było odnowienie prezbiterium fresków i położenie na posadzce marmuru, zrobienie nowych ołtarzy, ambony, chrzcielnicy w prezbiterium. Kolejny etap to odnowienie ołtarzy bocznych, a teraz zakończył się etap odnowienia zakrystii. Te wszystkie wykonane prace składają się właśnie na generalny remont kościoła od podstaw. To nie jest tylko malowanie. Obecnie kolejnym etapem, będzie wymiana posadzki w kościele które rozpocznie się 19 lutego i potrwa około czterech tygodni do końca marca, koszt tej nowej posadzki marmurowej wynosi 130 000 zł Kolejnym etapem prac prawdopodobnie już w sierpniu, będzie usunięcie zawilgoconych tynków, położenie nowych i malowanie kościoła w środku łącznie z położeniem podłogi z paneli na chórze-to będzie koszt 60 000 zł. Po spłacie wykonanych prac przyjdzie kolej na prace stolarskie: nowe schody na chór, nowe konfesjonały, nowe ławki. Będą też prowadzone prace estetyczne jak wymiana kinkietów, żyrandoli. Na zakończenie wszystkich prac będzie wykonana nowa elewacja na zewnątrz świątyni. Prace te, planujemy z pomocą Bożą zrealizować w okresie około 4-5 lat. Dziękując jeszcze raz panu Bogu za jego opatrzność, prosimy Świętego Józefa aby wziął w swoją opiekę te wszystkie sprawy remontowe. W imieniu księdza proboszcza serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom darczyńcom, dzięki którym te prace mogą być realizowane.

Fotogaleria tutaj

 

Aktualności z 2023 roku można przegląda w zakładce Archiwum

MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELA

w kościele Bożego Ciała:

7,00

8.30

10.00

11.30

 W Kościele Matki Bożej

18.00

 

DNI POWSZEDNIE

pon., czw., pt i sb., w kościele
Bożego Ciała
Msza św. poranna w sobotę

kościele Matki Bożej

8.00

18.00

 

MSZA ŚW.
Z NONWENNĄ

DO MATKI BOŻEJ

wtorek

w kościele Bożego Ciała:

10.00

w kościele Matki Bożej

18.00


MSZA ŚW. 

Z NOWENNĄ 

DO ŚWIĘTEGO JÓZEFA

w kościele Bożego Ciała

środa

10.00

18.00

KANCELARIA PARAFIALNA

CZYNNA W DNIACH:

w poniedziałek

od godz. 19:00  do godz. 19:30

we wtorek 

 od godz. 16.00 do godz. 17:00

w środę

nieczynna

w czwartek

od godz. 16.00 do godz. 17:00

w piątek

 od. godz. 9.00 do godz. 11.00 

w sobotę, niedzielę i świeta kościelne - nieczynna

DANE TELEADRESOWE

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Bożego Ciała

w Nowych Skalmierzycach 

ul. Kaliska 43

63-460 NOWE SKALMIERZYCE

tel. 62 762 15 55

Komentarz do Ewangelii

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
137214

Statystyki

stat4u